2017-2018 Honorees

Nellie Wynn Kervick Award for Design and Drawing

Selected by the Rome Studies studio faculty, the award honors the student whose work in freehand drawing in the third year of study has been of the highest merit.

  • Madeline Fairman
  • Andrew Seago

Alice Wesoloski Scholarship

Selected by the faculty to provide tuition assistance to a student of particular ability and character.

  • Elena Ezzo
  • Jonathan Unger

Association of Licensed Architects Student Merit Award

The Association of Licensed Architects chooses Student Merit Award winners for their academic excellence, numerous awards, honors and significant achievements in the schools of architecture. This year two students have been selected to receive the award.

  • Thomas Boyle
  • Thomas Dougherty

Brian Crumlish Scholarship

Selected by the faculty, the Brian Crumlish Scholarship is awarded to the students who has displayed outstanding academic achievement in Building Technology and Structural Mechanics during the second year of study, and the Building Technology II and Structural Design during the fourth year of study.

  • Christian Cullinan
  • Patrick Keough

Alliance Architects Scholarship

Selected by the faculty to a student of particular ability and character.

  • Rebekah Hall

David M. Schwarz Architects Internship and Traveling Fellowship Award

A two-month internship for a fourth-year student with David M. Schwarz Architects and a one-month travel fellowship involving independent research and study.

  • Cole Rembecki

Ray Stuermer Memorial Award for Excellence in Design

Selected by faculty, the Stuermer Award is given on the basis of design work through the fourth year for overall improvement and design excellence.

  • Gabriela Larumbe

Álvarez-Díaz & Villalón Award in Architecture

Selected by a committee of students - to an undergraduate architecture student at the end of their fourth year in the program.

  • Avani Agarwal
  • Sean Gaouette

Ruiz Award for Excellence in Accessibility Design

This award goes to a rising fifth-year student to recognize their inclusion of accessibility issues in their studio work. Their work is well designed, demonstrates an awareness of ADA, and goes above and beyond the minimum design standard.

  • Kristin Farr

Amico Studio Award

Selected by the dean and faculty for design excellence in the fourth or fifth year of study.

  • Miranda McQueen

Henry Adams Medal

This American Institute of Architects Award honors the graduating architecture student who has the highest grade-point average for the complete course of study.

  • Elizabeth Woodard

Andrew F. Kervick Award for Drawing

Selected by the faculty, the Andrew F. Kervick Award honors the student whose work in freehand drawing over the entire course of study has been of the highest merit.

  • Alexander Preudhomme

Alpha Rho Chi Medal

Selected by the faculty, the Alpha Rho Chi Medal goes to the graduating student who has demonstrated exceptional leadership and service, showing true professional merit beyond the design studio and their academic career.

  • Beth Cichon

Ralph Thomas Sollitt Award

,p>Selected by the fifth-year thesis jury, the Ralph Thomas Sollitt Award is given to the student who submits the best design as a solution to the thesis architecture problem.

  • Jeffrey Murillo

Ferguson & Shamamian Undergraduate Prize

Selected by the fifth-year thesis jury, the Ferguson & Shamamian Architects Undergraduate Prize is awarded to a fifth-year student for excellence in classical/traditional design exhibited in thesis.

  • Sarah Crovello

Gertrude S. Sollitt Prize for Architectural Structure

Selected by the fifth-year thesis jurors, the Sollitt Prize is awarded to the student who submits the best work as a solution to a special problem in structure.

  • Taylor Driscoll

Bond Hall Civic Award in Architecture and Urbanism

Given to a graduating student for their contribution to a culture of environmental sustainability and civic virtue within the School of Architecture.

  • Gracie Williams

Jane Jacobs Award

Selected by the thesis faculty and the dean, this award is for demonstrated commitment to community building and urban planning.

  • Andrea Rodriguez

Liang Ssu-Ch’eng Award

Selected by the fifth-year thesis jurors and the dean, this award recognizes excellence in non-Western architecture.

  • Siyu Zhao

Michael and Julie Hanahan Architecture Prize

Selected by the students, this prize recognizes overall excellence in the study of architecture.

  • Parker Hansen

Norman A. Crowe Award 

Given to graduating students for their contributions to the idea of sustainability with respect to architecture and urbanism.

  • Beth Cichon

Dean’s Undergraduate Award for Design Excellence in Architecture

Selected by the fifth-year thesis jurors and the dean, this award goes to overall excellence in a fifth-year thesis project.

  • Andrea Rodriguez

Paris, Rome, Athens Prize

Selected by the thesis faculty and the dean, this award is for the scope of exploration and the quality of individual buildings which successfully unite architecture and urban design.

  • Elizabeth Woodard

Noel Blank Design Awards

This high honor goes to the top two thesis projects as selected by the fifth-year thesis jurors.

  • Alexander Preudhomme
  • Parker Hansen

St. Joseph Award in Furniture Design

Selected by the furniture design professor for excellence in furniture design and construction.

  • Matthew Hayes

Rambusch Prize

Selected by the faculty, the Rambusch Prize is given for the best solution to a problem related to a religious architecture project.

  • Matthew Hayes

Honorable Mention for Design Excellence in Architecture

Selected by the faculty to recognize design excellence in the thesis project.

  • Sara Stackhouse

Leon Battista Alberti Award

For the graduate student with the highest grade point average for the complete course of study in the post-professional degree program.

  • Kathleen Chambers

Henry Adams Medal, Graduate

This American Institute of Architects Award honors the first-ranked graduate student in an accredited professional degree program.

  • Kathleen Chambers

Ferguson & Shamamian Graduate Prize

Selected by the graduate review jury, the Ferguson & Shamamian Architects Graduate prize is awarded to a graduate student for excellence in classical/traditional design exhibited in a terminal project or graduate thesis.

  • Paul Langford

David M. Schwarz Architects Internship and Traveling Fellowship Award

A two-month internship for a graduate student with David M. Schwarz Architects and a one-month travel fellowship involving independent research and study.

  • Thomas Dougherty

Dean’s Graduate Award for Design Excellence in Architecture

Selected by the graduate thesis jurors and the dean, this award goes to overall excellence in a graduate thesis project.

  • Michael Pfaff

Álvarez-Díaz & Villalón Award for Architectural Excellence in Sustainability 

Selected by the faculty, the Alvarez-Diaz & Villalon Award is given to a graduate student during their terminal year in the program.

  • Marileny Peralta

Jury’s Choice--Honorable Mention Award for Design Excellence in Architecture

Selected by the graduate thesis jurors, this honorable mention is for overall excellence in a graduate thesis project. 

  • Marileny Peralta
  • Shuxin Lin

Faculty’s Choice--Honorable Mention Award for Design Excellence in Architecture

Selected by the graduate thesis faculty, this honorable mention is for overall excellence in a graduate thesis project. 

  • Coltan Severson

Tau Sigma Delta Honors Society

An honors society for Architecture and the Allied Arts.

Class of 2018

  • Sarah Crovello
  • Alexandria Gordon
  • Alexander Preudhomme
  • Andrea Rodriguez
  • Rachel Staud
  • Elizabeth Woodard
  • Jiayi Yi

Class of 2019

  • Eva Baghdan
  • Christian Cullinan
  • Elena Ezzo 
  • Michaela Mahon 
  • Luke Palmer 
  • Jonathan Unger

Tau Sigma Delta Bronze Medal Winner

The Tau Sigma Delta Bronze Medal is awarded to a student for overall excellence in design. The recipient is chosen by members of Tau Sigma Delta, giving the medal the particular distinction of being bestowed by one’s peers.

  • Thomas Boyle

Castagna Scholars

Selected by the board of the grant foundation, this is a competitive program that seeks to increase the success of academically talented students with demonstrated financial need. 

  • Marileny Peralta 
  • Thomas Dougherty
  • Paul Langford
  • Coltan Severson
  • Jack Duncan
  • Ben Felix
  • Chuck Shafer

Educator of the Year

Selected by AIAS, SCA, SNU and SAWA, this award goes to the faculty member who exemplifies outstanding dedication and commitment to helping students learn.

  • Prof. Selena Anders