2015-2016 Honorees

The 2015-2016 School of Architecture Year-end Awards were announced at a School-wide ceremony on May 4, 2016. Nearly 50 awards and prizes were presented, honoring excellence within the program from second-year through graduate. Michael Lykoudis, Francis and Kathleen Rooney Dean, John Stamper, Associate Dean and Director of Undergraduate Studies, and Samantha Salden, Assistant Dean of Graduate Studies, presented the honors.

Frank Montana Rome Scholarship Award Winners

Selected by the dean and second-year design faculty, these scholarships are for educational purposes in connection with the Notre Dame Rome Studies Program.

  • Avani Agarwal
  • Rosemary Arthur
  • Eva Baghdan
  • Nastasia Buckley
  • Christian Cullinan
  • Madeleine Donohue
  • Elise Emord
  • Elena Ezzo
  • Sean Gaouette
  • Rebekah Hall
  • Valeria Hasbun
  • Gabriela Larumbe
  • Michaela Mahon
  • Beverly McCarthy
  • Adriana Sanchez
  • Jordan Schrad
  • Cynthia Sigler
  • Jonathan Unger

Nellie Wynn Kervick Award for Design and Drawing

Selected by the Rome Studies studio faculty, the award honors the student whose work in freehand drawing in the third year of study has been of the highest merit.

  • Alexander Preudhomme

Alice Wesoloski Scholarship

Selected by the faculty to provide tuition assistance to a student of particular ability and character.

  • Molly Kalk

Brian Crumlish Scholarship

Selected by the faculty, the Brian Crumlish Scholarship is awarded to the student who has displayed outstanding academic achievement in Building Technology and Structural Mechanics during the second year of study, and the Building Technology II and Structural Design during the fourth year of study.

  • Ashley Rinks

Alliance Architects Scholarship

Selected by the faculty to a student of particular ability and character.

  • Ricky Jimenez-Delvalle  

  • Taryn Gutierrez

David M. Schwarz Architects Internship and Traveling Fellowship Award

A two-month internship for a fourth-year student with David M. Schwarz Architects and a one-month travel fellowship involving independent research and study.

  • Cara O'Brien

Álvarez-Díaz & Villalón Professional Practice Internship

A two-month internship for a fourth-year student or a graduate student entering the final year of his or her program with Álvarez-Díaz & Villalón in Puerto Rico, and a stipend to cover airfare and housing. 

  • Martín Serrano Córdova

Ray Stuermer Memorial Award for Excellence in Design

Selected by faculty, the Stuermer Award is given on the basis of design work through the fourth year for overall improvement and design excellence.

  • Thomas Nye

Ricardo and Cristina Álvarez-Díaz Award in Architecture

Selected by a committee of students - to an undergraduate architecture student at the end of their fourth year in the program.

  • Matthew Schaefer

Ruiz Award for Excellence in Accessibility Design

This award goes to a rising fifth-year student to recognize their inclusion of accessibility issues in their studio work. Their work is well designed, demonstrates an awareness of ADA, and goes above and beyond the minimum design standard.

  • Martín Serrano Córdova

Amico Studio Award

Selected by the dean and faculty for design excellence in the fourth or fifth year of study.

  • Secelia Jia

Henry Adams Medal

This American Institute of Architects Award honors the graduating architecture student who has the highest grade-point average for the complete course of study.

  • Molly Visk

Henry Adams Certificate

This American Institute of Architects Award is given to the graduating architecture student with the second-highest grade-point average for the complete course of study.

  • Calla Chang

Andrew F. Kervick Award for Drawing

Selected by the faculty, the Andrew F. Kervick Award honors the student whose work in freehand drawing over the entire course of study has been of the highest merit.

  • Gregory Young

Alpha Rho Chi Medal

Selected by the faculty, the Alpha Rho Chi Medal goes to the graduating student who has demonstrated exceptional leadership and service, showing true professional merit beyond the design studio and their academic career.

  • Calla Chang

Ralph Thomas Sollitt Award

,p>Selected by the fifth-year thesis jury, the Ralph Thomas Sollitt Award is given to the student who submits the best design as a solution to the thesis architecture problem.

  • Beatrice Park

Ferguson & Shamamian Undergraduate Prize

Selected by the fifth-year thesis jury, the Ferguson & Shamamian Architects Undergraduate Prize is awarded to a fifth-year student for excellence in classical/traditional design exhibited in thesis.

  • Eduardo Oronia

Gertrude S. Sollitt Prize for Architectural Structure

Selected by the fifth-year thesis jurors, the Sollitt Prize is awarded to the student who submits the best work as a solution to a special problem in structure.

  • Andrew Packey

Bond Hall Civic Award in Architecture and Urbanism

Given to a graduating student for their contribution to a culture of environmental sustainability and civic virtue within the School of Architecture.

  • Marissa Geiser

Jane Jacobs Award

Selected by the thesis faculty and the dean, this award is for demonstrated commitment to community building and urban planning.

  • Courd J. Heuer

Liang Ssu-Ch’eng Award

Selected by the fifth-year thesis jurors and the dean, this award recognizes excellence in non-Western architecture.

  • Amy Ding

Michael and Julie Hanahan Architecture Prize

Selected by the students, this prize recognizes overall excellence in the study of architecture.

  • Marissa Geiser

Norman A. Crowe Award 

Given to graduating students for their contributions to the idea of sustainability with respect to architecture and urbanism.

  • Caitlyn O'Malley

Dean’s Undergraduate Award for Design Excellence in Architecture

Selected by the fifth-year thesis jurors and the dean, this award goes to overall excellence in a fifth-year thesis project.

  • Marc Gazda
  • Secelia Jia, Honorable Mention

Paris, Rome, Athens Prize

Selected by the thesis faculty and the dean, this award is for the scope of exploration and the quality of individual buildings which successfully unite architecture and urban design.

  • Stephanie Wehmeier

Noel Blank Design Awards

This high honor goes to the top two thesis projects as selected by the fifth-year thesis jurors.

  • Calla Chang and Molly Visk

St. Joseph Award in Furniture Design

Selected by the furniture design professor for excellence in furniture design and construction.

  • Calla Chang

Leon Battista Alberti Award

For the graduate student with the highest grade point average for the complete course of study in the post-professional degree program.

  • Sylvana Gomez Mendoza

Henry Adams Medal, Graduate2h>

This American Institute of Architects Award honors the first-ranked graduate student in an accredited professional degree program.

  • Caroline Swinehart

Ferguson & Shamamian Graduate Prize

Selected by the graduate review jury, the Ferguson & Shamamian Architects Graduate prize is awarded to a graduate student for excellence in classical/traditional design exhibited in a terminal project or graduate thesis.

  • Sylvana Gomez Mendoza

David M. Schwarz Architects Internship and Traveling Fellowship Award

A two-month internship for a graduate student with David M. Schwarz Architects and a one-month travel fellowship involving independent research and study.

  • Patrick Mahr

Dean’s Graduate Award for Design Excellence in Architecture

Selected by the graduate thesis jurors and the dean, this award goes to overall excellence in a graduate thesis project.

  • Isabela Tiñana Diaz

Álvarez-Díaz & Villalón Award for Architectural Excellence in Sustainability 

Selected by the faculty, the Alvarez-Diaz & Villalon Award is given to a graduate student during their terminal year in the program.

  • Juan Carlos Avelar

Tau Sigma Delta Honors Society

An honors society for Architecture and the Allied Arts.

Class of 2016

  • Maureen Brown
  • Calla Chang
  • Jori Colarusso
  • Secelia Jia
  • Michael Langer
  • Molly Visk
  • Kelsey Weber
  • Stephanie Wehmeier
  • Gregory Young

Class of 2017

  • Martin Burns
  • Joseph Cederoth
  • Patrick Hannon
  • Molly Kalk
  • Ricky Jimenez-Delvalle
  • Ashley Rinks
  • Margaret Zhang

Tau Sigma Delta Bronze Medal Winner

The Tau Sigma Delta Bronze Medal is awarded to a student for overall excellence in design. The recipient is chosen by members of Tau Sigma Delta, giving the medal the particular distinction of being bestowed by one’s peers.

  • Michael Langer

Educator of the Year

Selected by AIAS, SCA, SNU and SAWA, this award goes to the faculty member who exemplifies outstanding dedication and commitment to helping students learn.

  • Prof. John Mellor

The Orlando T. Maione Award

Selected by the faculty, this award honors an alumnus or friend of the program who has made distinguished contributions to the School.

  • Bill Ponko