2016-2017 Honorees

The 2016-2017 School of Architecture Year-end Awards were announced at a School-wide ceremony on May 10, 2017. Nearly 50 awards and prizes were presented, honoring excellence within the program from second-year through graduate. Michael Lykoudis, Francis and Kathleen Rooney Dean, John Stamper, Associate Dean and Director of Undergraduate Studies, and Samantha Salden, Assistant Dean of Graduate Studies, presented the honors.

Frank Montana Rome Scholarship Award Winners

Selected by the dean and second-year design faculty, these scholarships are for educational purposes in connection with the Notre Dame Rome Studies Program.

  • Jack Adams
  • Katarzyna Baczynska
  • Moataz Bashir
  • BriAna Davison
  • Madeline Fairman
  • Olga Handal Salomon
  • Caroline Kurtz
  • Mary Grace Lewis
  • Alexandria McKinney
  • Henry Mulholland
  • Diana Neacsu
  • Nikolas Procaccini
  • Austin Proehl
  • Andrew Seago
  • Zhuofei Tang
  • Kangxin Wu
  • Xingjian Zhang

Nellie Wynn Kervick Award for Design and Drawing

Selected by the Rome Studies studio faculty, the award honors the student whose work in freehand drawing in the third year of study has been of the highest merit.

  • Avani Agarwal

Alice Wesoloski Scholarship

Selected by the faculty to provide tuition assistance to a student of particular ability and character.

  • Jeffrey Murillo

Association of Licensed Architects Student Merit Award

The Association of Licensed Architects chooses Student Merit Award winners for their academic excellence, numerous awards, honors and significant achievements in the schools of architecture. This year two students have been selected to receive the award.

  • Alice Arnn
  • Gabriel Jacobs

Brian Crumlish Scholarship

Selected by the faculty, the Brian Crumlish Scholarship is awarded to the student who has displayed outstanding academic achievement in Building Technology and Structural Mechanics during the second year of study, and the Building Technology II and Structural Design during the fourth year of study.

  • Rachel Staud

Alliance Architects Scholarship

Selected by the faculty to a student of particular ability and character.

  • Andrea Rodriguez

David M. Schwarz Architects Internship and Traveling Fellowship Award

A two-month internship for a fourth-year student with David M. Schwarz Architects and a one-month travel fellowship involving independent research and study.

  • Caitlin Chartier

Álvarez-Díaz & Villalón Professional Practice Internship

A two-month internship for a fourth-year student or a graduate student entering the final year of his or her program with Álvarez-Díaz & Villalón in Puerto Rico, and a stipend to cover airfare and housing. 

  • Rebekah Hall

Ray Stuermer Memorial Award for Excellence in Design

Selected by faculty, the Stuermer Award is given on the basis of design work through the fourth year for overall improvement and design excellence.

  • Alexander Preudhomme

Álvarez-Díaz & Villalón Award in Architecture

Selected by a committee of students - to an undergraduate architecture student at the end of their fourth year in the program.

  • Elizabeth Cichon

Ruiz Award for Excellence in Accessibility Design

This award goes to a rising fifth-year student to recognize their inclusion of accessibility issues in their studio work. Their work is well designed, demonstrates an awareness of ADA, and goes above and beyond the minimum design standard.

  • Daniel Conaway

Amico Studio Award

Selected by the dean and faculty for design excellence in the fourth or fifth year of study.

  • Matthew Stevens

Henry Adams Medal

This American Institute of Architects Award honors the graduating architecture student who has the highest grade-point average for the complete course of study.

  • Ashley Morgan Rinks

Henry Adams Certificate

This American Institute of Architects Award is given to the graduating architecture student with the second-highest grade-point average for the complete course of study.

  • Margaret Zhang

Andrew F. Kervick Award for Drawing

Selected by the faculty, the Andrew F. Kervick Award honors the student whose work in freehand drawing over the entire course of study has been of the highest merit.

  • Martin Burns

Alpha Rho Chi Medal

Selected by the faculty, the Alpha Rho Chi Medal goes to the graduating student who has demonstrated exceptional leadership and service, showing true professional merit beyond the design studio and their academic career.

  • Matthew Schaefer

Ralph Thomas Sollitt Award

,p>Selected by the fifth-year thesis jury, the Ralph Thomas Sollitt Award is given to the student who submits the best design as a solution to the thesis architecture problem.

  • Cara O'Brien
  • Ricky Jiménez Del Valle

Ferguson & Shamamian Undergraduate Prize

Selected by the fifth-year thesis jury, the Ferguson & Shamamian Architects Undergraduate Prize is awarded to a fifth-year student for excellence in classical/traditional design exhibited in thesis.

  • Joseph Cederoth

Gertrude S. Sollitt Prize for Architectural Structure

Selected by the fifth-year thesis jurors, the Sollitt Prize is awarded to the student who submits the best work as a solution to a special problem in structure.

  • Martín Serrano Córdova

Bond Hall Civic Award in Architecture and Urbanism

Given to a graduating student for their contribution to a culture of environmental sustainability and civic virtue within the School of Architecture.

  • Eryan Gwin

Jane Jacobs Award

Selected by the thesis faculty and the dean, this award is for demonstrated commitment to community building and urban planning.

  • Stephanie Leung

Liang Ssu-Ch’eng Award

Selected by the fifth-year thesis jurors and the dean, this award recognizes excellence in non-Western architecture.

  • Margaret Zhang

Michael and Julie Hanahan Architecture Prize

Selected by the students, this prize recognizes overall excellence in the study of architecture.

  • Matthew Schaefer

Norman A. Crowe Award 

Given to graduating students for their contributions to the idea of sustainability with respect to architecture and urbanism.

  • Ashley Rinks

Dean’s Undergraduate Award for Design Excellence in Architecture

Selected by the fifth-year thesis jurors and the dean, this award goes to overall excellence in a fifth-year thesis project.

  • Taryn Gutierrez

Paris, Rome, Athens Prize

Selected by the thesis faculty and the dean, this award is for the scope of exploration and the quality of individual buildings which successfully unite architecture and urban design.

  • Naomi Willett

Noel Blank Design Awards

This high honor goes to the top two thesis projects as selected by the fifth-year thesis jurors.

  • Margaret Zhang
  • Joseph Cederoth

Leon Battista Alberti Award

For the graduate student with the highest grade point average for the complete course of study in the post-professional degree program.

  • Gerald Bauer

Henry Adams Medal, Graduate

This American Institute of Architects Award honors the first-ranked graduate student in an accredited professional degree program.

  • Alice Arnn

Ferguson & Shamamian Graduate Prize

Selected by the graduate review jury, the Ferguson & Shamamian Architects Graduate prize is awarded to a graduate student for excellence in classical/traditional design exhibited in a terminal project or graduate thesis.

  • Gerald Bauer

David M. Schwarz Architects Internship and Traveling Fellowship Award

A two-month internship for a graduate student with David M. Schwarz Architects and a one-month travel fellowship involving independent research and study.

  • Spencer Esplin

Dean’s Graduate Award for Design Excellence in Architecture

Selected by the graduate thesis jurors and the dean, this award goes to overall excellence in a graduate thesis project.

  • Kathleen Chambers

Álvarez-Díaz & Villalón Award for Architectural Excellence in Sustainability 

Selected by the faculty, the Alvarez-Diaz & Villalon Award is given to a graduate student during their terminal year in the program.

  • Kathleen Chambers

Tau Sigma Delta Honors Society

An honors society for Architecture and the Allied Arts.

Class of 2017

  • Martin Burns
  • Joseph Cederoth
  • Ricky Jimenez
  • Molly Kalk
  • Patrick Hannon
  • Ashley Rinks
  • Niklas Thorsrud
  • Margaret Zhang

Class of 2018

  • Sarah Crovello
  • Alexandria Gordon
  • Alexander Preudhomme
  • Andrea Rodriguez
  • Rachel Staud
  • Elizabeth Woodard
  • Jiayi Yi

Tau Sigma Delta Bronze Medal Winner

The Tau Sigma Delta Bronze Medal is awarded to a student for overall excellence in design. The recipient is chosen by members of Tau Sigma Delta, giving the medal the particular distinction of being bestowed by one’s peers.

  • Ricky Jiménez Del Valle

Educator of the Year

Selected by AIAS, SCA, SNU and SAWA, this award goes to the faculty member who exemplifies outstanding dedication and commitment to helping students learn.

  • Prof. John Mellor

The Orlando T. Maione Award

Selected by the faculty, this award honors an alumnus or friend of the program who has made distinguished contributions to the School.

  • Leon Blank, B.S. '54