2012-2013 Honorees

The 2012-2013 School of Architecture Year-end Awards were announced at a School-wide ceremony on May 6, 2013. Nearly 50 awards and prizes were presented, honoring excellence within the program from second-year through graduate. Michael Lykoudis, Francis and Kathleen Rooney Dean, Fr. Richard Bullene, Assistant Dean, and Philip Bess, Director of Graduate Studies, presented the honors.


Frank Montana Rome Scholarship Award Winners

Selected by the dean and second-year design faculty, these scholarships are for educational purposes in connection with the Notre Dame Rome Studies Program.

Joseph Abbamonte

Maureen Brown

Calla Chang

Jori Colarusso

Allie Dohrman

Marissa Geiser

Courd Heuer

Siyu Jia

Michael Langer

Christopher Lattimer

Julia Lee

Eduardo Oronia

Megan Ortman

Maddison Roy

Neal Schutt

Molly Visk

Kelsey Weber

Stephanie Wehmeier

Chufang Xing

Gregory Young


Nellie Wynn Kervick Award for Design and Drawing
Selected by the Rome Studies studio faculty, the award honors the student whose work in freehand drawing in the third year of study has been of the highest merit.
Marie Kruse


Alice Wesoloski Scholarship
Selected by the faculty to provide tuition assistance to a student of particular ability and character.
Mark Santrach


Brian Crumlish Scholarship
Selected by the faculty, the Brian Crumlish Scholarship is awarded to the student who has displayed outstanding academic achievement in Building Technology and Structural Mechanics during the second year of study, and the Building Technology II and Structural Design during the fourth year of study.
Jacqueline Oberlander


James E. Childs and Associates Scholarship
Selected by the faculty to a student of particular ability and character.
Lucia Fernandez Navarro


David M. Schwarz Architects Internship and Traveling Fellowship Award
A two-month internship for a fourth-year student with David M. Schwarz Architects and a one-month travel fellowship involving independent research and study.
Megan Reineccius


Ray Stuermer Memorial Award for Excellence in Design
Selected by faculty, the Stuermer Award is given on the basis of design work through the fourth year for overall improvement and design excellence.
Timothy O’Hara


Ricardo and Cristina Alvarez-Diaz Award in Architecture
Selected by a committee of students - to an undergraduate architecture student at the end of their fourth year in the program.
Patrick Brunner


Amico Studio Award
Selected by the dean and faculty for design excellence in the fourth or fifth year of study.
Andrew Petrovsky


Henry Adams Medal
This American Institute of Architects Award honors the graduating architecture student who has the highest grade-point average for the complete course of study.
Mason Roberts


Henry Adams Certificate
This American Institute of Architects Award is given to the graduating architecture student with the second-highest grade-point average for the complete course of study.
Elizabeth Kelley


Andrew F. Kervick Award for Drawing
Selected by the faculty, the Andrew F. Kervick Award honors the student whose work in freehand drawing over the entire course of study has been of the highest merit.
Shannon McGoldrick


Alpha Rho Chi
Selected by the faculty, the Alpha Rho Chi Medal goes to the graduating student who has demonstrated exceptional leadership and service, showing true professional merit beyond the design studio and their academic career.
Gabrielle Stroik


Ralph Thomas Sollitt Award
Selected by the fifth-year thesis jury, the Ralph Thomas Sollitt Award is given to the student who submits the best design as a solution to the thesis architecture problem.
Danielle Murphy


Ferguson & Shamamian Undergraduate Prize
Selected by the fifth-year thesis jury, the Ferguson & Shamamian Architects Undergraduate Prize is awarded to a fifth-year student for excellence in classical/traditional design exhibited in thesis.
Julian Murphy


The Association of Licensed Architects Student Merit Award
Selected by the fifth-year faculty, the ALA Student Merit Award goes to a graduating student recognized for exemplary achievements throughout the scholastic year.
Gabrielle Stroik


Gertrude S. Sollitt Prize for Architectural Structure
Selected by the fifth-year thesis jurors, the Sollitt Prize is awarded to the student who submits the best work as a solution to a special problem in structure.
Kaitlin Veenstra 


Bond Hall Civic Award in Architecture and Urbanism
Given to a graduating student for their contribution to a culture of environmental sustainability and civic virtue within the School of Architecture.
Katherine Ruiz


Jane Jacobs Award
Selected by the thesis faculty and the dean, this award is for demonstrated commitment to community building and urban planning.
Gina Cannistra


Liang Ssu-Ch’eng Award
Selected by the fifth-year thesis jurors and the dean, this award recognizes excellence in non-Western architecture.
Diana Yu


Michael and Julie Hanahan Architecture Prize
Selected by the students, this prize recognizes overall excellence in the study of architecture.
Mason Roberts


Norman A. Crowe Award
Given to graduating students for their contributions to the idea of sustainability with respect to architecture and urbanism.
Bisma Sarfaraz


Dean’s Undergraduate Award for Design Excellence in Architecture
Selected by the fifth-year thesis jurors and the dean, this award goes to overall excellence in a fifth-year thesis project.
Micaela Telleria


Paris, Rome, Athens Prize
Selected by the thesis faculty and the dean, this award is for the scope of exploration and the quality of individual buildings which successfully unite architecture and urban design.
Gabrielle Stroik


Rambush Prize in Religious Architecture
Selected by the fifth-year thesis jury and faculty, the Rambush Prize is given for the best solution to a problem related to a religious architecture project.
Mason Roberts


Noel Blank Design Awards
This high honor goes to the top two thesis projects as selected by the fifth-year thesis jurors.
Elizabeth Kelley and Dorothy Nguyen


St. Joseph Award in Furniture Design
Selected by the furniture design professor for excellence in furniture design and construction.
Gina Cannistra
Danielle Murphy


Leon Battista Alberti Award
For the graduate student with the highest grade-point average for the complete course of study in the post-professional degree program.
Brian Mork


Henry Adams Medal, Graduate
This American Institute of Architects Award honors the first-ranked graduate student in an accredited professional degree program.
Ian Manire


Ferguson & Shamamian Graduate Prize
Selected by the graduate review jury, the Ferguson & Shamamian Architects Graduate prize is awarded to a graduate student for excellence in classical/traditional design exhibited in a terminal project or graduate thesis.
Ian Manire
 

David M. Schwarz Architects Internship and Traveling Fellowship Award
A two-month internship for a graduate student with David M. Schwarz Architects and a one-month travel fellowship involving independent research and study.
Kristie Chin 


Dean’s Graduate Award for Design Excellence in Architecture
Selected by the graduate thesis jurors and the dean, this award goes to overall excellence in a graduate thesis project.
Michael Mabaquiao


Alvarez-Diaz & Villalon Award for Architectural Excellence in Sustainability
Selected by the faculty, the Alvarez-Diaz & Villalon Award is given to a graduate student during their terminal year in the program.
Stacey Philliber


Lochner SCTC Scholarship Award
The Lochner SCTC Award – is selected by the dean, the graduate program director, and the graduate design faculty, this graduate level scholarship is for educational purposes in connection with the Notre Dame Rome Studies Program. The “SCTC” honors the tradition of Fr. Lochner’s compassionate communication:  In every letter, postcard, and Christmas mailing (and in many personal discussions) he always ended with his constant reminder, “SCTC,” which stood for “Stay Close To Christ.” 
Mark Isinger


Marvin Windows and Doors competition
Selected by thesis professors and Marvin Windows, for undergraduate and graduate thesis students incorporating Marvin or Integrity products into their projects. 

1st Place: Sara Mirolli
2nd Place: Faith Tuttle
3rd Place: Gayan Hettipola


Tau Sigma Delta Honors Society
An honors society for Architecture and the Allied Arts.


Class of 2013

Gina Cannistra

Patrick Hess

Gayan Hettipola

Elizabeth Kelley

Andrew Krizman II

Andrew Petrovsky

Mason Roberts

Gabrielle Stroik

Faith Tuttle

Kaitlin Veenstra


Class of 2014

Caitlin Baransky

Keaton Bloom

Matthew Cook

Karen Delgado

Kelly Gilmour

Ha Min Joo

Timothy O’Hara

Megan Reineccius

Daniel Sacco

Mark Santrach


Tau Sigma Delta Bronze Medal Winner
The Tau Sigma Delta Bronze Medal is awarded to a student for overall excellence in design. The recipient is chosen by members of Tau Sigma Delta, giving the medal the particular distinction of being bestowed by one’s peers.
Shannon McGoldrick


Educator of the Year Award
Selected by AIAS, SCA, SNU, and SAWA, this award goes to the faculty member who exemplifies outstanding dedication and commitment to helping students learn.
Prof. Neil Hoyt


The Orlando T. Maione Award
Selected by the faculty, this award honors an alumnus or friend of the program who has made distinguished contributions to the School.
Sean Nohelty