2009–2010 Honorees

Frank Montana Rome Scholarship Award Winners

Selected by the dean and second-year design faculty, these scholarships are for educational purposes in connection with the Notre Dame Rome Studies Program.Olga Bryazka, Gina Cannistra, Amanda Costanzo, Ariana Estrella, Carli Fernandez, Veronica Galvez, Katherine Gaston, Patrick Hess, Elizabeth Kelley, Andrew Krizman, Meredith Lenzini, Claire Martell, Shannon McGoldrick, Sara Mirolli, Julian Murphy, Dorothy Nguyen, Mason Roberts, Katherine Ruiz, Stefani Santeramo, Bisma Sarfaraz, Faith Tuttle, Scott Varian, Kaitlin Veenstra, Rebekah Wierson, Diana Yu

Nellie Wynn Kervick Award for Design and Drawing

Selected by the Rome Studies faculty, the Nellie Wynn Kervick Award honors the student whose work in freehand drawing in the third year of study has been of the highest merit.

  • Ryan Nelson

Alice Wesoloski Scholarship

Selected by the faculty to provide tuition assistance to a student of particular ability and character.

  • Emily Jaquay

Brian Crumlish Scholarship

Selected by the faculty, the Brian Crumlish Scholarship is awarded to the student who has displayed outstanding academic achievement in Building Technology and Structural Mechanics during the second year of study, and the Building Technology II and Structural Design during the fourth year of study.

  • Taylor Davis

James E. Childs and Associates Scholarship

Selected by the faculty to a student of particular ability and character.

  • Terry Howell

David M. Schwarz Architects Internship and Traveling Fellowship Award

A two-month internship for a fourth-year student with David M. Schwarz Architects and a one-month travel fellowship involving independent research and study.

  • Amanda Miller

Ray Stuermer Memorial Award for Excellence in Design

Selected by faculty, the Stuermer Award is given on the basis of design work through the fourth year for overall improvement and design excellence.

  • Victor Montes

Amico Studio Award

Selected by the dean and faculty for design excellence in the fourth or fifth year of study

  • Madelyn Lee

Henry Adams Medal

This American Institute of Architect Award honors the graduating architecture student who has the highest grade-point average for the complete course of study.

  • Alejandra Gutzeit


Henry Adams Certificate

This American Institute of Architect Award is given to the graduating architecture student with the second-highest grade-point average for the complete course of study.

  • Brenna Decker
  • Benjamin Willis

Andrew F. Kervick Award for Drawing

Selected by the faculty, the Andrew F. Kervick Award honors the student whose work in freehand drawing over the entire course of study has been of the highest merit.

  • Stephanie Jazmines

Alpha Rho Chi

Selected by faculty, the Alpha Rho Chi Medal goes to the graduating student who has demonstrated exceptional leadership and service, showing true professional merit beyond the design studio and their academic career.

  • Brian Droste

Ralph Thomas Sollitt Award

Selected by the fifth-year thesis jury, the Ralph Thomas Sollitt Award is given to the student who submits the best design as a solution to the thesis architecture problem.

  • Brenna Decker

Ferguson & Shamamian Undergraduate Prize

Selected by the fifth-year thesis jury, the Ferguson & Shamamian Architects Undergraduate Prize is awarded to a fifth-year student for excellence in classical/traditional design exhibited in thesis.

  • Scott Collison
  • Yi Huang

The Association of Licensed Architects Student Merit Award

Selected by the fifth-year faculty, the ALA Student Merit Award goes to a graduating student.

  • Aimee Sunny

Gertrude S. Sollitt Prize for Architectural Structure

Selected by the fifth-year thesis jurors, the Sollitt Prize is awarded to the student who submits the best work as a solution to a special problem in structure.

  • Kim Tran

Bond Hall Civic Award in Architecture and Urbanism

Given to a graduating student for their contribution to a culture of environmental sustainability and civic virtue within the School of Architecture.

  • Mallory Mecham

Norman A. Crowe Award

Given to graduating students for their contributions to the idea of sustainability with respect to architecture and urbanism.

  • Timothy Reidy
  • Deirdre Connell

The St. Joseph Award in Furniture

Selected by the furniture design professor for excellence in furniture design and construction.

  • Kevin Sommers

Dean’s Undergraduate Award for Design Excellence in Architecture

Selected by the fifth-year thesis jurors and the dean, this award goes to overall excellence in a fifth-year thesis project.

  • G. Benjamin Willis

Paris, Rome, Athens Prize

Selected by the thesis faculty and the dean, this award is for the scope of exploration and the quality of individual buildings which successfully unite architecture and urban design.

  • Undergraduate: Kevin Sommers
  • Graduate: Johnathan Redditt


Noel Blank Design Awards

This high honor goes to the top four thesis projects as selected by the fifth-year thesis jurors.

  • Nicole Bernal-Cisneros
  • Patrick Devitt
  • Alejandra Gutzeit
  • Dennis Varvaro


Ferguson & Shamamian Graduate Prize

Selected by the graduate review jury, the Ferguson & Shamamian Architects Graduate prize is awarded to a graduate student for excellence in classical/traditional design exhibited in a terminal project or graduate thesis.

  • Christopher Howard
  • Stefanie Wahl

David M. Schwarz Architects Internship and Traveling Fellowship Award

A two-month internship for a graduate student with David M. Schwarz Architects and a one-month travel fellowship involving independent research and study.
William Seath

Dean’s Graduate Award for Design Excellence in Architecture

Selected by the graduate thesis jurors and the dean, this award goes to overall excellence in a graduate thesis project.

  • Cindy Michel

Lochner SCTC Scholarship Award

The Lochner SCTC Award – is selected by the dean, the graduate program director, and the graduate design faculty, this graduate level scholarship is for educational purposes in connection with the Notre Dame Rome Studies Program. The “SCTC” honors the tradition of Fr. Lochner’s compassionate communication: In every letter, postcard, and Christmas mailing (and in many personal discussions) he always ended with his constant reminder, “SCTC,” which stood for “Stay Close To Christ.”

  • Keith Kirley

Tau Sigma Delta Honors Society

An honors society for Architecture and the Allied Arts.

Class of 2010

  •  
  • Nicole Bernal-Cicneros
  • Scott Collison
  • Dierdre Connell
  • Brenna Decker
  • Patrick Devitt
  • Alejandra Gutziet
  • Mallory Mecham
  • Tereza Schaible
  • Andrew Schumaker
  • Ben Willis
  • Melia West

Class of 2011

  • Taylor Davis
  • Larissa Esmilla
  • Paul Hayes
  • William Hull
  • Stephanie Jazmines
  • Paige Mariucci
  • Amanda Miller
  • Kaitlyn Smous
  • Lon Stousland
  • Tiffany Tran

Tau Sigma Delta Bronze Medal Winner

Selected by his or her peers, the Tau Sigma Delta medal is awarded to a graduating student recognized for design excellence and exceptional character.
Patrick O’Connell

Educator of the Year Award

Selected by AIAS-ND, this award goes to the faculty member who exemplifies outstanding dedication and commitment to helping students learn.
Professor Stamper

The Orlando T. Maione Award

Selected by the faculty, this award honors an alumnus or friend of the program who has made distinguished contributions to the School.

  • Robert Amico