2008–2009 Honorees

Frank Montana Rome Scholarship Award Winners 

Selected by the dean and second-year design faculty, these scholarships are for educational purposes in connection with the Notre Dame Rome Studies Program.
Matthew Balkey, Julie Bujnowski, Jack Callahan, Marcia Carranco, Caroline Cole, Abigail Courtney, Whitley Esteban, Brendan Hart, Rogelio Huerta, Tiffanie Ing, Rebecca Lischwe, Allison Lopes, Kristina Mosco, Ryan Nelson, Anne Nguyen, Gina Paietta, Kasey Puls, Cecilia Simbana, Elizabeth Slaski, Jessica Soberanes, Christine Tiffin, Catherine Veasey, Yue Wu, and You Zhou

Nellie Wynn Kervick Award for Design and Drawing

Selected by the Rome Studies faculty, the Nellie Wynn Kervick Award honors the student whose work in freehand drawing in the third year of study has been of the highest merit.

  • Stephanie Jazmines

Alice Wesoloski Scholarship

Selected by the faculty to provide tuition assistance to a student of particular ability and character.

  • Nicole Bernal-Cisneros

Brian Crumlish Scholarship

Selected by the faculty, the Brian Crumlish Scholarship is awarded to the student who has displayed outstanding academic achievement in Building Technology and Structural Mechanics during the second year of study, and the Building Technology II and Structural Design during the fourth year of study.

  • Brenna Decker

James E. Childs and Associates Scholarship

Selected by the faculty to a student of particular ability and character.

  • Alejandra Gutzeit

David M. Schwarz Architects Internship and Traveling Fellowship Award

A two-month internship for a fourth-year student with David M. Schwarz Architects and a one-month travel fellowship involving independent research and study.

  • Tereza Schaible

Ray Stuermer Memorial Award for Excellence in Design

Selected by faculty, the Stuermer Award is given on the basis of design work through the fourth year for overall improvement and design excellence.

  • Yojana B. Vazquez

Henry Adams Medal

This American Institute of Architect Award honors the graduating architecture student who has the highest grade-point average for the complete course of study.

  • Howard Kelly

Henry Adams Certificate

This American Institute of Architect Award is given to the graduating architecture student with the second-highest grade-point average for the complete course of study.

  • Elijah Pearce

Andrew F. Kervick Award for Drawing

Selected by faculty, the Andrew F. Kervick Award honors the student whose work in freehand drawing over the entire course of study has been of the highest merit.

  • Alejandra Gutzeit

Alpha Rho Chi

Selected by faculty, the Alpha Rho Chi Medal goes to the graduating student who has demonstrated exceptional  leadership  and service, showing true professional merit beyond the design studio and their academic career.

  • Elijah Pearce

Ralph Thomas Sollitt Award

Selected by the fifth-year thesis jury, the Ralph Thomas Sollitt Award is given to the student who submits the best design as a solution to the thesis architecture problem.

  • James Miller

Ferguson & Shamamian Undergraduate Prize

Selected by the fifth-year thesis jury, the Ferguson & Shamamian Architects Undergraduate Prize is awarded to a fifth-year student for excellence in classical design exhibited in thesis.

  • Elia Sorice

The Association of Licensed Architects Student Merit Award

Selected by the fifth-year faculty, the ALA Student Merit Award goes to a graduating student recognized for exemplary achievements throughout the scholastic year.
Laura Bresnaha

Gertrude S. Sollitt Prize for Architectural Structure

Selected by the fifth-year thesis jurors, the Sollitt Prize is awarded to the student who submits the best work as a solution to a special problem in structure.

  • Jonathan Olvera

Bond Hall Civic Award in Architecture and Urbanism

Given to a graduating student for their contribution to a culture of environmental sustainability and civic virtue within the School of Architecture.

  • Meg  Miazga

Norman A. Crowe Award

Given to graduating students for their contributions to the idea of sustainability with respect to architecture and urbanism.

  • Jim Levy and Liam Larkin

Dean’s Undergraduate Award for Design Excellence in Architecture

Selected by the fifth-year thesis jurors and the dean, this award goes to overall excellence in a fifth-year thesis project.

  • Elia Sorice

Paris, Rome, Athens Prize

Selected by the thesis faculty and the dean, this award is for the scope of exploration and the quality of individual buildings which successfully unite architecture and urban design.

  • Undergraduate: Annie Barker
  • Graduate:  Selena Anders
  • Honorable Mentions:           
  • Scott Ford and Grant Saller

Noel Blank Design Awards

This high honor goes to the top four thesis projects as selected by the fifth-year thesis jurors.

  • Krista Dumkrieger, Fernando Garcia, Camden McClelland, and Chrystal Ohoh

Leon Battista Alberti Award

For the graduate student with the highest grade-point average for the complete course of study in the post-professional degree program.

  • Kalinda Brow

Henry Adams Medal

This American Institute of Architect Award honors the first-ranked graduate student in an accredited professional degree program.

  • Aaron Helfand

Hammond Beeby Rupert & Ainge Graduate Prize

Selected by the graduate faculty for graduating students in the professional degree program.

  • Nicholas Charbonneau and Will Dowdy

Ferguson & Shamamian Graduate Prize

Selected by the graduate review jury, the Ferguson & Shamamian Architects Graduate prize is awarded to a graduate student for excellence in classical design exhibited in a terminal project or graduate thesis.

  • Tom Stroka

David M. Schwarz Architects Internship and Traveling Fellowship Award

A two-month internship for a graduate student with David M. Schwarz Architects and a one-month travel fellowship involving independent research and study.

  • Stefanie Wahl

Dean’s Graduate Award for Design Excellence in Architecture

Selected by the graduate thesis jurors and the dean, this award goes to overall excellence in a graduate thesis project.

  • Kalinda Brown

Lochner SCTC Scholarship Award

Selected by the dean, the graduate program director, and the graduate design faculty, this graduate-level scholarship is for educational purposes in connection with the Notre Dame Rome Studies Program. The “SCTC” honors Fr. Lochner: Every letter he wrote ended with “SCTC” meaning “Stay Close To Christ.” 

  • Juliette Yu

Tau Sigma Delta Honors Society

An honors society for Architecture and the Allied Arts.

Class of 2009:

Annie Barker, Laura Bresnahan, Christopher DeChiaro, Krista Dumkrieger, Katherine Hart, Howard Kelly, Camden McClelland, Elijah Pearce and Sarah Starshak

Class of 2010:

Nicole Bernal-Cisneros, Dierdre Connell, Brenna Decker, Patrick Devitt, Alejandra Gutzeit, Mallory Mecham, Tereza Schaible, Andrew Schumacher, Ben Willis and Melia West

Tau Sigma Delta Bronze Medal Winner

Selected by his or her peers, the Tau Sigma Delta medal is awarded to a graduating student recognized for design excellence and exceptional character.

  • Ron Herr

Educator of the Year Award

Selected by AIAS-ND, this award goes to the faculty member who exemplifies outstanding dedication and commitment to helping students learn.

  • Professor Richard Economakis

The Orlando T. Maione Award

Selected by the faculty, this award honors an alumnus or friend of the program who has made distinguished contributions to the School.

  • LeRoy Troyer