2007–2008 Honorees

Frank Montana Rome Scholarship Award Winners

Selected by the dean and second-year design faculty, these merit-based scholarships are for educational purposes in connection with the Notre Dame Rome Studies Program.
Melissa Arguello, Mathew Brown, Constance Chen, Larissa Esmilla, Stephanie Jazmines, Bryan Keve, Daniel McRae, Amanda Miller, Anamaria Quijano Franky, Martin Sandberg, Kaitlyn Smous, Christopher Snyder, Amber St. Julian, Lou Stousland, Tiffany Tran, Andrea Vergara Bernal

Nellie Wynn Kervick Award for Design and Drawing

Selected by the Rome Studies faculty, the Nellie Wynn Kervick Award honors the student whose work in freehand drawing in the third year of study has been of the highest merit.

  • Patrick Devitt

Alice Wesoloski Scholarship

Selected by the faculty to a student of particular ability and character.

  • Rebecca Sigman

James E. Childs and Associates Scholarship

Selected by the faculty to a student of particular ability and character.

  • Maria Jorge

David M. Schwarz/Architectural Services, Inc. Internship and Traveling Fellowship Award

A two-month internship for a fourth-year student with David M. Schwarz/Architectural Services, Inc. and a one-month travel fellowship involving independent research and study.

  • Camden McClelland

Ray Stuermer Memorial Award for Excellence in Design

Selected by faculty, the Stuermer Award is given on the basis of design work through the fourth year for overall improvement and design excellence.

  • Eileen Murphy

Henry Adams Medal

This American Institute of Architect Award honors the graduating architecture student who has the highest grade-point average for the complete course of study.

  • Cailin Shannon

Henry Adams Certificate

This American Institute of Architect Award is given to the graduating architecture student with the second-highest grade-point average for the complete course of study.

  • Nina Meyer

Andrew F. Kervick Award for Drawing

Selected by the faculty, the Andrew F. Kervick Award honors the student whose work in freehand drawing over the entire course of study has been of the highest merit.

  • Cailin Shannon

Alpha Rho Chi

Selected by the faculty, the Alpha Rho Chi Medal goes to the graduating student who has shown ability for leadership and has performed willing service for the School.

  • Mollie Ponto
  • Nina Meyer

Rambush Prize in Religious Architecture

Selected by the faculty, the Rambush Prize is given for the best solution to a problem related to a religious architecture project.

  • Michael Maloof

Ralph Thomas Sollitt Award

Selected by the fifth-year thesis jury, the Ralph Thomas Sollitt Award is given to the student who submits the best design as a solution to the thesis architecture problem.

  • Nina Meyer

The St. Joseph Award in Furniture

Selected by the furniture design professor for excellence in furniture design and construction

  • Jennifer Heller

Ferguson & Shamamian Undergraduate Prize

Selected by the fifth-year thesis jury, the Ferguson & Shamamian Architects Undergraduate Prize is awarded to a fifth-year student for excellence in classical design exhibited in thesis.

  • Angelo Petraglia

The Association of Licensed Architects Student Merit Award

Selected by the fifth-year faculty, the ALA Student Merit Award goes to a graduating student recognized for exemplary achievements throughout the scholastic year.

  • Kiley Elfring

Gertrude S. Sollitt Prize for Architectural Structure

Selected by the fifth-year thesis jurors, the Sollitt Prize is awarded to the student who submits the best work as a solution to a special problem in structure.

  • Yacintha Fanardy

Bond Hall Civic Award in Architecture and Urbanism

Given to a graduating student for their contribution to a culture of environmental sustainability and civic virtue within the School of Architecture.

  • James Coyle
  • Danny Yanez

Norman A. Crowe Award

Given to a graduating student for their contributions to the idea of sustainability with respect to architecture and urbanism.

  • Monique Caron

Dean’s Undergraduate Award for Design Excellence in Architecture

Selected by the fifth-year thesis jurors and the dean, this award goes to overall excellence in a fifth-year thesis project.

  • Caitlin O’Hara

Paris, Rome, Athens Prize

Selected by the fifth-year thesis faculty and the dean, this award is for the scope of exploration and the quality of individual buildings which successfully unite architecture and urban design.

  • Tyng Gulick
  • Kate Lenehan
  • Mollie Ponto
  • Monica Regnier
  • Christopher Teigen

Noel Blank Design Awards

This high honor goes to the top four thesis projects as selected by the fifth-year thesis jurors.

  • Daniel Bertao
  • Gintautas Civinskas
  • Jonathan Kelly
  • Michael Maloof

Leon Battista Alberti Medal

For the graduate student with the highest grade-point average for the complete course of study.
Samantha Salden

Henry Adams Medal

This American Institute of Architect Award honors the first-ranked graduate student in an accredited professional degree program.

  • Paul Monson

Hammond Beeby Rupert & Ainge Graduate Prize

Selected by the graduate faculty and the office of financial aid, for graduating students in the post-professional degree program.

  • Paul Monson

Ferguson & Shamamian Graduate Prize

Selected by the graduate review jury, the Ferguson & Shamamian Architects Graduate prize is awarded to a graduate student for excellence in classical design exhibited in a terminal project or graduate thesis.

  • Lenka Schulzova

David M. Schwarz/Architectural Services, Inc. Internship and Traveling Fellowship Award\

A two-month internship for a graduate student with David M. Schwarz/Architectural Services, Inc. and a one-month travel fellowship involving independent research and study.

  • Pauline Smith

Dean’s Graduate Award for Design Excellence in Architecture

Selected by the graduate thesis jurors and the dean, this award goes to overall excellence in a graduate thesis project.

  • Paul Monson
  • Samantha Salden

Tau Sigma Delta Honors Society

An honors society for Architecture and the Allied Arts.

Class of 2008

  • Gintas Civinskas
  • Kiley Elfring
  • Yacintha Fanardy
  • Kathryn Fulmer
  • Jen Heller
  • Grant Irwin
  • Kate Lenehan
  • Anne Lorenz
  • Nina Meyer
  • Mollie Ponto
  • Cailin Shannon
  • Chris Teigen

Class of 2009

  • Annie Barker
  • Laura Bresnahan
  • Christopher DeChiaro
  • Krista Dumkrieger
  • Katherine Hart
  • Howard Kelly
  • Camden McClelland
  • Elijah Pearce
  • Sarah Starshack

Tau Sigma Delta Bronze Medal Winner

Selected by his or her peers, the Tau Sigma Delta medal is awarded to a graduating student recognized for design excellence and exceptional character.

  • Nina Meyer