2006–2007 Honorees

Indiana Concrete Masonry Association Award Winners

Selected by second-year design faculty for overall design excellence
Nicole Bernal-Cisneros, Scott Budnick, Scott Collison, Dierdre Connell, Brenna Decker, Andrew Gim, Ernesto Gloria, Alejandra Gutzeit, Mallory Mecham, Andrew Schumacher, Kevin Sommers, Ben Willis
 

Frank Montana Rome Scholarship Award Winners

Selected by the dean, second-year design faculty and the office of financial aid, the Montana Rome Scholarships are for educational purposes in connection with the Notre Dame Rome Studies Program.Nicole Bernal-Cisneros, Scott Budnick, Timothy Carroll, Deirdre Connell, Brian Droste, Anthony Fiorino, Jessica Fitzpatrick, Ernesto Gloria, Liu Ying, Mallory Mecham, Andrew Schumacher, Kevin Sommers, Kim Tran, Ashley Vaughan, Melia West

Nellie Wynn Kervick Award for Design and Drawing

Selected by the Rome Studies faculty, the Nellie Wynn Kervick Award honors the student whose work in freehand drawing in the third year of study has been of the highest merit.

  • Ron Herr

Alice Wesoloski Scholarship

Selected by the faculty and the office of financial aid to provide tuition assistance to a student of particular ability and character.

  • Gintautas Civinskas

James E. Childs and Associates Scholarship

Selected by the faculty and the office of financial aid provide tuition assistance to a minority student of particular ability.

  • Vicky Lee

David M. Schwarz/Architectural Services, Inc. Internship and Traveling Fellowship Award

A two-month internship for a fourth-year student with David M. Schwarz/Architectural Services, Inc. and a one-month travel fellowship involving independent research and study.

  • Jennifer Heller

Gaudreau, Inc. Internship and Traveling Fellowship Award

A two-month internship for a fourth-year student with Gradreau, Inc. and a one-month travel fellowship to address energy-conscious design especially as it pertains to new urbanism and smart growth.

  • Tiffany Tyng Gulick


Ray Stuermer Memorial Award for Excellence in Design

Selected by faculty, the Stuermer Award is given on the basis of design work through the fourth year for overall improvement and design excellence.

  • Monique Caron

Henry Adams Medal

This American Institute of Architect Award honors the graduating architecture student who has the highest grade-point average for the complete course of study.

  • Tom Lamontagne

Henry Adams Certificate

This American Institute of Architect Award is given to the graduating architecture student with the second-highest grade-point average for the complete course of study.

  • Philip Schaeffing

Tau Sigma Delta Bronze Medal Winner

Selected by his or her peers, the Tau Sigma Delta medal is awarded to a graduating student recognized for design excellence and exceptional character.

  • Jennifer Block

Andrew F. Kervick Award for Drawing

Selected by the faculty, the Andrew F. Kervick Award honors the student whose work in freehand drawing over the entire course of study has been of the highest merit.
Fernando Gandara

Fagan Memorial Award

Selected by the faculty, the Fagan Memorial Award honors a fifth-year student who has displayed the highest inquiry and design proficiency over the course of the year.

  • Jennifer Block

Alpha Rho Chi

Selected by faculty, the Alpha Rho Chi Medal goes to the graduating student who has shown ability for leadership and has performed willing service for the School.

  • Bonnie Gonzales

Rambush Prize in Religious Architecture

Selected by the faculty, the Rambush Prize is given for the best solution to a problem related to a religious architecture project.

  • Robert Laney

Ralph Thomas Sollitt Award

Selected by the fifth-year thesis jury, the Ralph Thomas Sollitt Award is given to the student who submits the best design as a solution to the thesis architecture problem.

  • Kevin Weckman

Ferguson & Shamamian Undergraduate Prize

Selected by the fifth-year thesis jury, the Ferguson & Shamamian Architects Undergraduate Prize is awarded to a fifth-year student for excellence in classical design exhibited in thesis.

  • Jeff Pollack

The Association of Licensed Architects Student Merit Award

Selected by the fifth-year faculty, the ALA Student Merit Award goes to a graduating student recognized for exemplary achievements throughout the scholastic year.

  • Kelly Morgan

Dean’s Undergraduate Award for Design Excellence in Architecture

Selected by the fifth-year thesis jurors and the dean, this award goes to overall excellence in a fifth-year thesis project.

  • Lauren Richa

Noel Blank Design Awards

This high honor goes to the top four thesis projects as selected by the fifth-year thesis jurors.

  • Isabel Gonzalez, Meredith Kaye, EunRyung Lee and Michelle Lee, Zachary Stewart

Gertrude S. Sollitt Prize for Architectural Structure

Selected by the fifth-year thesis jurors, the Sollitt Prize is awarded to the student who submits the best work as a solution to a special problem in structure.

  • Tom Lamontagne

Henry Adams Medal

This American Institute of Architect Award honors the first-ranked graduate student in an accredited professional degree program.

  • Sheldon Kostelecky

Hammond Beeby Rupert & Ainge Graduate Prize

Selected by the graduate faculty and the office of financial aid, for graduating students in the post-professional degree program.

  • Anthony Grumbine, Daniel Cook

Ferguson & Shamamian Graduate Prize

Selected by the graduate review jury, the Ferguson & Shamamian Architects Graduate prize is awarded to a graduate student for excellence in classical design exhibited in a terminal project or graduate thesis.

  • Sheldon Kostelecky

David M. Schwarz/Architectural Services, Inc. Internship and Traveling Fellowship Award

A two-month internship for a graduate student with David M. Schwarz/Architectural Services, Inc. and a one-month travel fellowship involving independent research and study.

  • Erik Bootsma

Dean’s Graduate Award for Design Excellence in Architecture

Selected by the graduate thesis jurors and the dean, this award goes to overall excellence in a graduate thesis project.

  • Nana Andoh

Educator of the Year Award

Selected by AIAS-ND, this award goes to the faculty member who exemplifies outstanding dedication and commitment to helping students learn.

  • Prof. Bob Amico

The Orlando T. Maione Award

Selected by the faculty, this award honors an alumnus or friend of the program who has made distinguished contributions to the School.

  • Esmee and Jamie Ballalta

Tau Sigma Delta Honors Society

An honors society for Architecture and the Allied Arts.

Class of 2007

  • Jennifer Block
  • Zachary Heaps
  • Meredith Kaye
  • Thomas Lamontagne
  • Eun Ryung Lee
  • Brandon Lenk
  • Kelly Morgan
  • Jeff Pollack
  • Philip Schaeffing
  • Zachary Stewart

Class of 2008

  • Gintautas Civinskas
  • Yacintha Fanardy
  • Jennifer Heller
  • Grant Irwin
  • Kathryn Lenehan
  • Anne Lorenz
  • Christina Meyer
  • Mollie Ponto
  • Cailin Shannon
  • Christopher Teigen

Special recognition for leadership and service


For leadership and service to Students for Women in Architecture (SAWA)

  • Mollie Ponto

For leadership and service for Students for New Urbanism (SNU)
Danny Yanez

  • Peter Harmatuck
  • Jennifer Block